X-Ray Cihazı Hakkında Detaylı Bilgi

X-ray Cihazı Nedir?

Güvenlik sağlanması gereken noktalarda kullanılan, çanta, bavul ya da kargolarda ne taşındığının görülmesine yardım eden cihazlardır. Bavulu, çantayı ya da kargoları tek tek kontrol etmek çok ciddi vakit kaybına neden olabilir. Havalimanları, devlet binaları gibi sürekli giriş – çıkış yapılan binalarda çantalara sırayla bakmak neredeyse imkânsız olabilir. X-ray cihazları çantaların içini net bir şekilde gösterek, oluşabilecek potansiyel tehlikeleri önceden saptar. Bu da güvenliğin önemli olduğu binalarda büyük bir avantaj sağlar. Tespit edilen tehlikeler güvenlik görevlilerine bildirilerek önlemler alınır.

X-Ray Cihazı Kullanım Alanları Nelerdir?

Son dönemlerde elektronik teknolojinin artmasıyla birlikte x-ray cihazlarına olan ihtiyaçta aynı ölçüde artış göstermiştir. Tüm havalimanlarında, avm’lerde, kamu kurumlarında, sınır kapılarında bu cihazlar kullanılmaktadır. Ayrıca günümüzde terörle mücadelede ve uyuşturucu kaçakçılığının önlenmesinde de kullanılmaya başlanmıştır. Yasadışı yollarla ülkemize sokulmaya çalışılan çeşitli silah ve uyuşturucu maddeleri tespit eder. Böylelikle illegal faaliyetleri ciddi oranda önleyerek, toplumun daha huzurlu ve güvenli bir yere dönüşmesini sağlar. Saptanan uygunsuz maddeler derhal müdahale edilerek girişi önlenir. Havalimanlarında yüksek güvenlik önlemleri alınmaktadır. En yaygın olarak kullanım burada olmaktadır. Çok sıkı önlemler alınan havalimanlarında en ufak bir yasak madde saptanmasında dahi bu durum ciddiye alınır ve güvenlik görevlileri müdahale eder.

X-Ray Cihazları Nasıl Çalışır?

Bu cihazlar x ışınları yaymak suretiyle elektrikten güç alır, bu gücü jenaratöre ileterek faaliyet gösterir. Bagajımızı cihazın içine koyduğumuz anda x ışınları çantanın içindekilerin görülmesini sağlar. Elde edilen görüntü işlenerek detektörlere ve monitörlere yansıtılır ve veriler saptanır. Tüm bu işlemlerin oluşması görüntü işleme yazılımı sayesinde gerçekleşmektedir. Yayılan x ışınlarının veriyi işlemesi sayesinde bagaj içindeki eşyalar saptanabilmektedir.

X- ray cihazlarında kaynak ve ışınları algılamakla görevlendirilmiş mekanizma yer almaktadır. Bu mekanizmaya detektörde denilir. Detektör, x ışınları aracılığıyla eşyaların saptanmasını sağlar. Sabit bir şekilde duran ışınlar çantanızın içine geçerek görüntüyü monitörlere aktarır. Detektörler yani diğer adıyla foto diyotlar, doğru filtreleme ve uygulama işlemlerinin ardından sinyal ve görüntü işleyerek parça görüntüler saptar. Bu parçalar birleştirilir ve elde edilen sonuç monitöre yansıtılır. Uzun bir prosedürü içeriyor gibi görünen bu sistem tüm bunları yalnızca birkaç saniye içerisinde gerçekleştirir. Uzman ve eğitimli kişiler tarafından kullanılması doğru sonuç saptanmasında önemli rol oynamaktadır.

X-Ray Cihazından Geçen Eşyalar Hangi Renkte Görünür?

x-ray cihazları organik ve inorganik maddeler olmak üzere iki kategoriyi inceler. Bu iki madde türü farklı renklerde ekrana yansıtılır. Organik olduğu saptanan eşyalar turuncu ya da açık kahve tonlarında görüntülenir. İnorganik eşyalarsa koyu mavi tonlarında yansıtılır. Yarı organik yarı inorganik eşyalarsa yeşil olarak görülür. Rengine bakılarak o eşya hakkında ciddi bir bilgiye sahip olunabilmektedir.

X-Ray Cihazlarının Zararı Var mıdır?

Yüksek x ışınları salınımı nedeniyle bakımları düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Bakımlarının aksatılması durumunda cihazın işlevselliği azalacak ve güvenlik sorunu ortaya çıkacaktır. X ray cihazları ciddi bir radyasyon yayılımı yapmamaktadır. Çok düşün seviyelerde olmasına karşın cihazın tasarlanış itibariyle önlemler alınmıştır. Bagajların hareket ettiği bölümde özel maddeden yapılmış kutuya benzer bir alaşım bulunmaktadır. Kurşun alaşım radyasyonun dışarı çıkmasını ciddi oranda önlemektedir. Kurşun kutunun bakımı her ay belirlenen tarihlerde yapılmalıdır. Cihazla tüm gün iç içe olan personeller bu alaşım sayesinde herhangi bir zarar görmemektedir. 

Bazı durumlarda insanlarında aranması gerekebilir. Bu gibi durumlarda elde tutulan detektörlerle arama işlemi gerçekleştirilir. Bu el detektörlerinde herhangi bir radyasyon ya da zararlı olabilecek ışınlar bulunmaz. Radyasyon içeren bir arama şekli yasalar tarafından da yasaklanmış olmaktadır.

Güvenlik Amacı ile X-Ray Kullanımı

Havalimanları, iş yerleri, devlet kurum ve kuruluşları, alışveriş merkezleri güvenliğin sağlanması gereken başlıca yerlerdendir. Giriş kapılarında bulunan x-ray cihazları sayesinde tüm bu yerlere girişin tamamen güvenlikli olması sağlanır. Herhangi bir tehlike tespit edilmesi halinde ilgili birimler uyarılarak, bagaj üzerinde detaylı araştırma yapılır.

X Işını Nedir?

Diğer adı ile radyoaktif röntgen ışını da denir. Maddelerin içine girebilen, enerji dalgalanmalarından oluşmaktadır. Çıplak gözle bakıldığında saptanamazlar. Mor ötesi ışınlarla gamma ışınları arasındaki kesimde yer alırlar. X ray cihazlarından geçen eşyaların içine geçerek sabit bir pozisyonda güvenlik derecesini saptamamızı sağlar. Monitöre iletilen görüntü sayesinde oluşabilecek tehlikelerin önüne geçilmesinde önemli bir rolü vardır.

Posted in: